Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Srbija u kandžama zmaja, ili kako se Vučić još jednom preigrao

Komentari (25) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 09 avgust 2020 01:53
n.n.
A u čemu je glede toga razlika između Kine i SAD?
Ili između Srbije i Zambije?
Preporuke:
95
16
2 nedelja, 09 avgust 2020 03:56
NN
Sve je to (otprilike) tako, ali - zašto je izdvojena Kina, u čemu je suštinska razlika u odnosu na kredite sa Zapada? I EIB, na primer, uslovljava da glavni izvođači i banka preko koje će sredstva ići budu iz EU, uslovljava da Vlada Srbije obaveštava građane da se ti objekti grade uz pomoć EU (zato što su kamatu spustili malčice), uslovljava da se objekti obeleže plavim tablama - da bismo im bili večno zahvalni itd. I EBRD nastupa, što kaže Biblija, "kao onaj koji ima vlast". Gradićeš auto-put Niš-Priština, nema veze da li ti treba (ili da li ti je to sada najpreče). U strukturi spoljnjeg duga Srbije još uvek debelo preteže dug Zapadu. Kineski novac primamljiv je svima jer Kinezi bukvalno ne znaju gde da potroše dolare, pa nude vrlo duge počeke (grace period), što vladama dužnicima daje mogućnost da dug pred svojom javnošću na izvestan način "sakriju" i prenesu na sledeću vladu.
Preporuke:
97
9
3 nedelja, 09 avgust 2020 03:56
Ah
*A u čemu je glede toga razlika između Kine i SAD?"

U količini pozajmica i ispumpanih para. Kina samo primenjuje recepte MMFa, Svetske banke i drugih globalističkih struktura. Autor ne pominje da se lavovski deo novih zaduživanja upravo odnosi na te igrače a ne Kinu. U situaciji kada je neokolonijalizam pravilo igre i Kina i njeni klijenti nemaju mnogo izbora tako da dužničko ropstvo bude malo ravnomernije raspoređeno.
Đilasovci bi da budu isključivo robovi ljubljene im Evrope očigledno pa da Bor opet eksploatišu Englezi.
Nema sreće ni pameti u poklanjanju svojih resursa bilo kome a vlasti lakejima stranog kapitala.
Preporuke:
84
14
4 nedelja, 09 avgust 2020 05:37
oki
Nije moja ideja da su kapitalizam i komunizam dve strane iste medalje-modela. Ali,postoje i druge stvari na svetu, koje nisu ova medalja. Moja ideja je da tamo gde ponestaje života, kao u Srbiji, prethodni model nije primenljiv. Vučko je naopaki dokaz toga. Međutim, indijanizaciju, kao svaki prokleti urođenik, učenik koji huba napamet, dok u slobodno vreme šibicari, uradiće temeljno i na svoju i našu štetu, u okviru modela koji mu je dat. Zato i ima naočari. Poludebilno slep kod očiju, a tako i izgleda, ima vlast do prvog stranca. Kvarnost i osionost mu daje posebni mračni šarm u okviru njegovog i našeg uništenja. A o leku za sve navedeno, teško mogu i da pišem. Moraće izgleda mnogo ljudi još da nestane. Istine se bukvalno plaćaju hekatombama ljudskih života.
Preporuke:
32
4
5 nedelja, 09 avgust 2020 08:35
Ob4cl
Razlika je i u 2 za Srbe jako bitne stvari:

1) odsustvo bilo kakvih ekoloskih standarda u kineskim poduhvatima

2) ucesce skoro iskljucivo kineske radne snage u tim poduhvatima kada je gradjevina u pitanju, odnosno totalna zamena viseg i srednjeg menadzmenta u novo privatizovanim kompanijama



Kinezi, ne daj Boze.
Preporuke:
45
29
6 nedelja, 09 avgust 2020 09:15
penzioner Cviko,
Svako jutro kad pogledam krovove relativno mladih zgrada u mojoj okolini ja se setim Kineza. Zašto, ne znam. Kad sam bio dete krovovi su dugo vremena bili crveni ... Sada, posle par godina krovovi su postali skoro crni. Obzirom na dominaciju kineske tehnologije da li ona doprinosi ovom aerozagađenju?
Preporuke:
24
19
7 nedelja, 09 avgust 2020 10:43
bane
Preigrao se Vuči i sada mu nema povratka. Nikad više ne može da ima podršku sa zapada, niti neko može da podrži njegove lažne izbore ili besmislene korupcionaške kineske projekte, recimo auto put Niš-Priština ili rudnik litijuma kod Loznice.
Preporuke:
15
9
8 nedelja, 09 avgust 2020 11:17
brzi
Neki od vas su sanjali da postanete ruska gubernija ali posle kineskog investicionog udara postali ste kineskaprovincija ali tog statuse se nečete moči rešiti mirnim putem jer kineski investicioni program toliko otrovan za svakog primaoca teh investicija da taj primaoc na kraju ako pravovremeno ne blokira tih bludnih radnji de facto društveno in financicki umre. U čemu se radi. U čemu je otrovnost tih kineskih investicija? Pre svega u načinu izvođenja. Kineski model predviđa da kinezi investiciju ralizuju "na ključ" bez bilokakvog, direktnog ili indirektnog, saučešča primaoca investicije. To vam dođe od prilike isto kako operativni lizing samo što je tu problem da ako ne plačate redovno rate jer je infrastruktura u najviše slučajeva nekretnina dogodit če vam se da na primer struja iz Kostolca neče biti slana u vaš elektro sistem nego na slobodno tržište i vi čete biti pored aktivne elektrane bez struje za vlastitu upotrbu.
Preporuke:
26
33
9 nedelja, 09 avgust 2020 11:37
itd ili...
Ova priča o Kini je tendenciozna! Zašto? zato što Kinezi samo kopiraju globalističke strukture i zemlje perjanice kao što su SAD i zemlje Zapada. Gledajte sada za metro i strukturu finansiranja i izvođenja i čiji je projekat-sve jedna nacija.
Nema zemlje u EU koja isto ne radi, NN je sjajno objasnio i EIB ponašanje i EBRD, dakle njih uopšte ne zanima da li je taj infrastrukturni projekat vama prioritet bitno je da on završava posao za EU potrebe a Srbi vraćaju kredit, pri čemu oni predstavnici EBRDa i EIBa ne pominju reč kredit već investicija, dakle oni vama ne daju kredite iako daju, već navodno investiraju u vas o našem trošku i u njihovom interesu.
Ovo je smešna priča da to samo Kinezi rade, uostalom Kinezi rade ono što je vama prioritet i zato se okreću mnoge zemlje koje nisu pod EU šapom Kini jer Kina ne diktira koji su to infrastrukturni projekti već zemlja o kojoj je reč.
To je propustio cenjeni da naglasi. Suština je u tom zrncu slobode zahvaljujući kome se okreću Kini.
Preporuke:
44
16
10 nedelja, 09 avgust 2020 11:40
itd ili...2
Uostalom ako se potrudite možete naći da je autor ovog pamfleta koristio isključivo američku interpretaciju ili eventualno Ekonomistovu (englesku) Kineskih investicija, koja je pod obavezno negativna i neprijateljska prema Kini. Prosto reč je o konkurenciji, reč je o tome da Kinezi nude da finansiraju ono što zapad neće, i njima to smeta!

Toliko o resavskoj školi u ekonomiji!
Preporuke:
46
12
11 nedelja, 09 avgust 2020 11:58
itd ili...3
Pazite ako imate alternativu i nekoga ko hoće da finansira vaš prioritet u ovom slučaju je to Kina, to umanjuje plasmane kredita i EIBa i EBRDa i IMFa, jasno je dakle odakve kod ovog "stručnjaka" vetar duva.

Nije zgoreg podsetiti, ako admin dopusti, da je Đilasova žena (prva) u EBRDu u Londonu (ona je valjda sa FPN), verujem da joj je za to mesto bio potrebna Vučićeva saglasnost ako razumete šta hoću da kažem.
Preporuke:
38
12
12 nedelja, 09 avgust 2020 12:06
.
Očigledno je da se Republika Srbija ubrzano i sve više zadužuje kod kineskih poverilaca i da to zaduživanje mora doći "na naplatu", a i dolazi, kroz kinesko "zauzimanje" srpskih strateških rudnika bakra u Boru, a u buduće će ići na zauzimanje elektro potencijala Republike Srbije, kada i Elektroprivreda Srbije dođe u stanje tolike zaduženosti i zavisnosti od kineskih poverilaca kada će biti samo "tehničko pitanje" preuzimanje firme od strane Kineza. Time će se izgubiti energetska nezavisnost Republike Srbije a šta to znači pokazaće vreme. Naravno ništa dobro, ukoliko si zavisan od strane države , pa makar to bila i često hvaljena "prijateljska" Kina. Uz napomenu da Kina gleda samo svoje interese a to "prijateljstvo" je za naivne i blesave budale.
Preporuke:
18
10
13 nedelja, 09 avgust 2020 12:17
teletabis
Evo još jednog članka u kome su nam drugi krivi a mi naivni i samo se "navlačimo".

Vidim autor je nešto mlađi od mene. Bio sam mlad inženjer pripravnik kada je došla neka kineska delegacije - davnih 80-tih prošloga veka. Bili svi obučeni u neke uniforme kao mladi gorani i delovali pomalo zbunjeni.

Prošlo je 40 godina, ja postao penzioner, moje fabrike više nema, kupio je stranac, a Kina postala velesila za to isto vreme.

Interesantno bi bilo da se neko pozabavi analizom kako smo mi to potonuli a Kina izronila i popela se na vrh Sveta.

2000-te sam prvi put čuo za Huavej, potražio na internetu i ostao zapanjen da tako što postoji u Kini. Onda sam počeo da istražujem kinesku privredu, posebno mašinstvo i elektroniku. I sada mislim da mnogo toga možemo naučiti na svojim greškama. I mi smo nekada kupovali licence i na tome ostajali. Za razliku od nas kina je to dalje razvijala.

Da, kod njih je školstvo osnova razvoja a mladi i pametni ostaju u Kini.
Preporuke:
37
5
14 nedelja, 09 avgust 2020 15:14
Aleksandar
Što se tiče Kine,autor je uglavnom u pravu,samo što nije pomenuo most Zemun-Borča,koji su s Kinezima ugovorili Tadić i Đilas.Problem je što autor nije uradio uporednu analizu sa zapadnim kreditorima.A najveći problem je što nije ponudio alternativu politici zaduživanja.To je u više navrata uradio Nebojša Katić,predloživši da se ovakvi projekti finansiraju kontrolisanom primarnom emisijom ili državnim obveznicama,da izvođači budu u popunosti domaći,a da se uvozi samo neophodna oprema.
Preporuke:
44
1
15 nedelja, 09 avgust 2020 15:16
Kineze u Kinu
Izgubiti ključ
Preporuke:
13
14
16 nedelja, 09 avgust 2020 16:15
Vasa
"Autor je predsednik ekonomskog odbora i član predsedništa Stranke slobode i pravde"
Drugim rečima autor je Đilasov Vučićević. Nema istinitigog mišljenja ako si član bilo koje stranke. Pozitivno je što bar to ne skriva.
Upoređenja radi: Izrađujem sigurnosne sisteme za velika industrijsa postrojenja. Bile su mi potrebne zapadne komponente za izradu jednog sklopa. Posle godinu dana nagađanja (uz garancije sa moje strane gde će biti ugrađene) smilovali su se da mi isporuče. Em te oderu, em se osećaš kao lopov. Posle godinu dana došla je komisija iz te zemlje da provera da li sam ugradio kako sam rekao. Kako je sve bilo u redu rekli su mi da je sa moje strane sve korektno ali da mi je materijal isporučen greškom njihove administrcije i da ne očekujem da će mi takve stvari u budućnosti isporučivati. Iznerviram se i tražim komponente od Kineza. Kažu može ali moram da im u svakom trenutku omogućim pristup mestu na kome su ugrađene. Zamislite slobodan pristup Petrohemiji ili Rafineriji.
Preporuke:
26
2
17 nedelja, 09 avgust 2020 16:48
Zoran
Gospodine Nikezicu, konačno prava tema. Bravo!
O ovome se ćuti u medijima.
Preporuke:
8
21
18 nedelja, 09 avgust 2020 18:47
ivan seljak
ko misli da se vučić preigrao ,taj ili nas obmanjuje ili ništa nuje shvatio. vuči je srbiju dobro unovčio i to i dalje uspešno radi .
Preporuke:
21
1
19 nedelja, 09 avgust 2020 20:16
...
Naravno, da smo se upecali u kinesku mrežu-nesporno je.
Preporuke:
7
9
20 nedelja, 09 avgust 2020 20:36
Aleksandar
Sada smo imali navodno rast od 5% u prvom kvartalu,i ko je to osetio?Skoro niko...
Preporuke:
11
2
21 nedelja, 09 avgust 2020 22:13
Kineziranje Srbalja
Zato se medijski plasira to kao "prijateljstvo" sa Kinom! Svi su tu dobri u tom dilu, neko sa kamatama, neko sa njegovim procentom!
Preporuke:
10
0
22 nedelja, 09 avgust 2020 23:58
Lester
Napisao sam bio opširan komentar na ovo sa 5-6k karaktera, ali nema smisla da ga kačim u celosti.

Da je ovo rešeno ili bar u nekoj meri ublaženo, a vuče se već decenijama, ne bi bilo potrebe ni sa kakvim kreditima:
RTB Bor- 1.2 milijarde evra duga 2016-te- država otpisala i preuzela za sebe. Kako je moguće da RTB Bor nije bio u stanju na posluje uz dobit?
EPS- kredit(garant RS) od pola milijarde evra za reorganizaciju firme-koja se naravno nije desila- pisao je jedan autor na NSPM o tome i posledicama po njega pošto je ukazao na to.
SrbijaGas Gubitak 2017. 1.1 milijardi evra gubitka,
2016 1.3 milijardi evra gubitka. , 2019 mu vlada otpisala 1.2 milijarde e duga i konvertovala u vlasnički udeo. Sve gubitke pokrivaju građani iz budžeta.
Železnice, SrbijaPut- od vajkada debelo subvencionisani.
Poreski jaz od 20%- što mu dođe gubitak od oko 1.9 milijardi evra a godišnje za srpski budžet.
Transfer iz budžeta za PIO i ZO svake godine zaisplatu penzij- ove milijardu i po evra godišnje.
Preporuke:
13
0
23 ponedeljak, 10 avgust 2020 13:56
brzi
@Lester
Ove vaše brojke ponajbolje pokazuju kakvi ste dunsteri kada je u pitanju organizacija posla da su vam čak i mono ili ologo polna preduzeča u državnom vlastništvu u ozboljnim gubitcima. Kod brojki koje ste naveli ne radi se o kriminalu nego o nesposobnosti odgovornih pojedinaca.
Preporuke:
3
13
24 ponedeljak, 10 avgust 2020 15:51
Brzom
Pa monopoli i ologopoli su globalni standard. Reč je o kradljivcima koje partije postavljaju ta preduzeća nisu državna ona su partijski plen.
Preporuke:
7
1
25 ponedeljak, 10 avgust 2020 23:09
brzi
@Brzom
Slažem se sa vama, jesu, u pojedinačnim granama privrede. Ali je i činjenica da su mono i oligo poli visoko profitabilni, a kod vas su ti isti mono i oligo poli največi moguči gubitaši. Ako bi se toliko kralo koliko se priča kod vas imali bi u državi nekolicinu stvarnih taycoona umesto ovih vaših medijsko stvorenih. Kad vasm Bajatović, BAbić, Đuka i slični vode ovakva preduzeča dobro je da ta preduzeča iako su mono ili oligo polna uopšte još postoje.
Preporuke:
3
4

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner